Endişeyi ele almak için önce dinlemeyi öğrenmeniz gerekir

Çeşitli anksiyete bozukluklarının biçimleri olsa da, çoğu insanın farkettiği 3 ana belirti vardır. Birincisi, düşüncelerinizin her zaman gelecekle ilgisi olduğu “-ya, -eğer”;  “ya markete gittiğimde panik atak geçirirsem” gibi. Her zaman köşelere bakmak, her zaman en kötü senaryoları ortaya çıkarmakla ilgilidir.

Kaygı ayrıca her şeyin önemli olduğunu hissetmenizi sağlar. Bugün çalışmak için giydiğin şey, hangi üniversiteye gittiğin kadar önemli görünür. Perspektif duygusunu kaybederseniz ve her şeyde bir önceliğe sahip olmak için sürekli olarak her şeyin en iyisini yapmaya çalışırsınız kolayca bunalıma girersiniz.

Endişenizi nasıl yöneteceğiniz sorusuna genel olarak verilen kısa cevapları dinlemeyin. Korktuğunuz şeye doğru koşmayı bilmeniz gerekmektedir. Bir önceki paragrafta verdiğim örnek gibi markete gitmekten korkmayın. Amaç endişe hissetmek değil, daha iyi tolere etmeyi öğrenmektir. Endişeye rağmen hareket etmeyi öğrenirseniz, hem korktuğunuza hakim olmaktan gelen özgüveninizi geliştirirsiniz, hem de endişeli beyninizin genellikle söylediklerinin deneyimsiz olduğunu keşfedersiniz. Bunu 5.000 kez yapınca, beyninizi yeniden canlandırmaya başlayarak sizi genel kaygıya daha az duyarlı hale getirir.

Şimdi Anksiyete probleminiz çözmek için 3 adımdan bahsedeceğim:

İlk Adım: İlk Yardım

Anksiyete, öfke gibi çok yükseldiğinde dindirilmesi zor olabilir. Amaç erken endişeye yakalanmak ve dahada yükselmeden onunla başa çıkmaktır. Bunun başlangıç ​​noktası kaygınızı izlemektir. Burada yapacağınız ilk adım saat başı ya da herhangi bir zaman aralıklarında kendiniz kontrol edin. 1’den 10’a kadar sayın ve kendinize nasıl olduğunuzu sorun: Düzeltmem gereken gerçek bir sorun var mı?

Akılcı ve mantıksız kaygı türü de var. Patronunuzdan çalışma programınız hakkında ya da eşinizden çocukları almanız gerekip gerekmediği hakkında bir şey duymamış olmanız gerçeğe bağlı bir endişedir. Şimdi bir şeyler yap. Patronuna bir e-posta gönder, ortağını ara. Bunlar anahtar belirleyici eylemdir. Mesela patronunuza mükemmel bir e-posta göndermek için bir saatinizi ayırmayın. Bunu zihinsel olarak kafanızdan çıkarmak istersiniz. Bunun için hızlı e-postayı gönderin. Eğer patronunuz e-postanıza kızarsa, bu olay çözebileceğiniz ayrı bir problemdir.

2. Adım: Eşiğinizi Düşürün

İlk adımı yapmaya başladığında endişenizi düşürüyor. Bu adım, genel kaygı düzeyinizi düşürmeye yardımcı olan yaşam tarzı uygulamalarınıza dahil etmekle ilgilidir, böylece kötü bir gün geçirseniz bile kaygınız çok yüksek olmaz. Burada düzenli egzersiz, meditasyon veya ilaç, yoga, örgü veya yemek yapma gibi dikkat etkinlikleri yapılır. Genel olarak stresinizi azaltan ve sizi sivrilere karşı daha az savunmasız kılan ideal şeylerdir.

Adım 3: Eski Zihinsel Yazılımı Yükseltme

Sürekli şiddet bağımlısı olan veya ruh hali değişmeyen bir ebeveyne sahip olduğunuz bir ailede büyürseniz, sürekli gerginlik üstünüzde olur ve aşırı endişe duyduğunuz için aniden endişeye kapılmaya başlarsınız. Bir çocuk genellikle bu tür ortamlardaki savunmanız, sürekli olarak neler olup bittiğine karşı aşırı tetikte olur.  Aynı şekilde anne kötü bir ruh hali içindedir, babam içmiştir, odamda saklanmam mı veya emin olmam için bir şeye ihtiyacım var mı? Onları üzecek bir şey mi yaptım? Bu tipte bir çocuk ortaya çıkar. Sorun şu ki, aşırı duyarlılığın yetişkin birisinde hemen kapsamaması lazım. Kendinizi, bir yetişkin gibi değil, 6 yaşında bir çocuk gibi tekrar hissedin. Çünkü 6 yaşındaki bir çocuğun duyguları kolayca değişebilmektedir.

Kaygıyı eline almanın anahtarı korkmaktan geçiyor. Dinlemek ve kaçınmak yerine kaygınızı yönetmeyi ve ele almayı öğrenerek daha güçlü hissetmeye başlarsanız özgüveniniz artacaktır.

Pendik Psikolog

 Tuzla Psikolog