Anne babalar çocukları için en güzel, en uygun okulu seçmeye çalışırlar. Bu süreçte kafalarda bir çok soru dolaşır. Bu sorulardan bazıları şöyledir;
*Çocuğum hangi okulda daha mutlu olur ?
*Çocuğuma hangi okul daha çok katkı sağlar?
*İyi bir okul ortamı nasıl olmalıdır?
*Çocuğum okulunu sevecek mi?
Tüm bu soruların cevabını vermek ve ideal bir okul ortamı anlatmak aslında zordur. Çünkü ” iyi bir okul” sadece okulun kendisinden ya da fiziksel ortamından kaynaklı bir durum değildir. Bir çocuk için en ideal okul; havuzun olması, 2 yabancı dil öğretmesi, sosyal faaliyete götürmesi de değildir. Önemli olan çocuğun ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun bir okul seçmektir.
O zaman okul öncesinde anaokulu seçerken nelere dikkat edebiliriz bir bakalım…
*Okul ortamı öncelikle güvenli olmalıdır. Çocuklar için planlanmış, düzenlenmiş bir mekan olmalıdır. Kurallara uygun, denetlenen ve resmi olarak açılmış kurumlar tercih edilmelidir. Bu kurumlar çocuklar için uygun düzenlendiği için tehlike ve risklere karşı daha güvenlidirler.
*Okulda güvenlik arayışından hemen sonra en çok dikkat edilecek konu: okul ortamının çocuğun sevgi ve ilgi ihtiyacını karşılamasıdır. Okul öncesinde akademik bilgiden çok  çocukların sevilme, değerli hissetme,kabul edilme ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacını karşılayan okulda çocuk mutlu olur.
*Okul seçerken idarecilerin ve öğretmenlerin de özellikleri önemlidir. Aldıkları eğitim, çocuklara olan yaklaşımları, zor durumlarla baş etme becerileri, kişilik özellikleri, disiplin yöntemleri gibi konular önemlidir. Ayrıca mesleki deneyim kadar mesleğini severek icra etme de önemli bir koşuldur. Şüphesiz bu ilk aşamada anlaşılabilecek bir durum olmasa da süreç içinde okulla yakın ilişki ile gözlem yapılabilir. Öğretmen ile işbirliği her zaman süreci kolaylaştıran bir faktör olmuştur.
*Okulun uyguladığı eğitim program da çocuk ve ebeveynler için araştırılması gereken bir konudur. Her okul kendine özgü etkinlik, aktivite ya da eğitim ekolü kullanabilmektedir. Çocuğun yapısına, ihtiyaçlarına ve dünyasına uygun olmayan hatta ters düşen programlar sıkıntılara sebep olabilir. Özel bir yaklaşım ya da okula özgü eğitim yaklaşımları konusunda önceden bilgi alınmalıdır. Örneğin ; bazı anaokulları, Montessori yaklaşımı ile eğitim vermektedir.
*Okul, çocuğun mutlu olacağı ve yaşına uygun gelişimini destekleyici bir ortam olmalıdır. Çocuğun yaşına, ilgi alanlarına ve gelişim düzeyine uygun oyun ve oyuncakların olduğu bir ortam da vazgeçilmezdir. Çünkü doyasıya oyun oynayabilen ve kendini ifade etmesine fırsat tanınan çocuk daha mutlu olacaktır.
Çocuklar sevildikleri,değer gördükleri, bir şeyler üretip, yeni şeyler öğrendikleri, kuralları, sınırları gördükleri ama doyasıya kendileri olabildikleri ortamları severler. Okul öncesi eğitim 3-6 yaş çocuklar için gereklidir. Çocuk tüm bu ihtiyaçlarını ilk kez ailesi dışında başka yetişkinler ve yaşıtları ile birlikte karşılama imkanı bulur. Okul ortamında yaşanılan, öğrenilen her şey çocuğun hayatına katkı sağlar.
Çocukların mutlu, huzurlu, çoşkulu ve doyasıya oyun oynayabildikleri zamanlar geçirmeleri dileğiyle…

 

İshak BÜYÜKYILDIRIM

Uzm. Klinik Psikolog/Psikoterapist