Bazı bilgi kaynaklarına göre, “Can sıkıntısı, bir kişinin özellikle yapacak bir şeyi kalmadan bıraktığı zaman, yaşadığı çevreye ilgi duymadığı veya bir gün ya da dönemin sıkıcı ya da sıkıcı olduğunu hissettiği zaman yaşanan duygusal ve bazen psikolojik bir durumdur.” Bu hayatın bir parçası ama bazen, eğilimi gerektiren daha derin bir şeyin belirtisidir.

Benim içinde psikoterapi uygulaması, ben can sıkıntısından kronik devletler için birkaç ana nedenleri:

 1. Can sıkıntısı duygusal acıya karşı koruyucu bir savunma işlevi görür. Çocukluk dönemindeki travmatik ve olumsuz deneyimler, kaotik bir evde büyüdüğü gibi, çocuğu güvensiz hissettirir. Güvenlik eksikliği, öfke ve korku gibi ezici ve çelişkili duyguları tetikler. Yalnız baş etmek için çocuğun aklı hayata devam etmek için “kötü” duyguları uzak tutar. Ancak duygulardan kopma, bizi acıdan kurtardığı gibi, can sıkıntısı olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda can sıkıntısı, üzüntü, öfke, korku, iğrenme, neşe, heyecan ve cinsel heyecan gibi temel duygularla temastan kopmanın bir ürünüdür. Temel duygularımıza erişimimizi kaybettiğimizde, bizi hayatta hissettiren hayati bir enerji kaynağını keseriz. İyileşmek için bedenimizdeki geniş duygusal dünyamızla güvenli bir şekilde yeniden bağlantı kurmalıyız .
 2. Can sıkıntısı uyarıldığımızın bir işareti olarak da işlev görür. Bu durumda, can sıkıntısı hissi bize yaşamımızda ilgi ve yenilik bulmak için temel bir ihtiyaçtan bahseder. Can sıkıntısını yenmek için, yeni çıkarlar bulma yolunda herhangi bir engel keşfetmeliyiz.
 3. Sıkıntı aynı zamanda gerçek istek ve ihtiyaçlarımızı bilmemize erişimi engeller. İstek ve ihtiyaçlarla temas halinde olmak, özellikle onların ulaşılmaz olduğunu düşündüğümüzde, hem akılda hem de bedende acı hissetmektir.
 4. Bazı insanlar için can sıkıntısı yukarıdakilerin hepsinin bir kombinasyonundan kaynaklanır ve aynı zamanda erteleme veya ayrılma olarak da kabul edilebilir.

Tüm kalbimizle ve yargılamadan sıkılmadan yaşadığımız kısımları memnuniyetle karşılayarak, can sıkıntısının hizmet etme amacını ve gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu öğreniriz. Neredeyse her zaman, geçmişten gelen duyguların tamamen geçip çıkana kadar doğrulanması, onurlandırılması ve bedende hissedilmesi gerekir. Bir kişi geçmiş travmalardan ve yaralardan kurtulurken, can sıkıntısı gibi savunmalara artık ihtiyaç duyulmaz.

60 yaşında bir erkek olan Craig, travmayı narsisistik kişilik bozukluğu olan bir anneye ve saygılı bir babasına sahip olmaktan iyileştirmek için üç yıllık derin duygusal çalışma yaptı . Terapiden mezun olmaya hazır, rahat devletlerde çok daha fazla zaman geçirdi. Aklı daha sessizdi. Ama aynı zamanda yaşam hakkında bir sıkıntı hissettiğini de fark etti. Bana, şimdi gitmiş olan ajitasyon ve sinirlilik yüzünden meşgul olmaya alıştığını söyledi. “Kafamda çok daha fazla yer var. Sanırım beni işgal ediyordu, bu yüzden şimdi kendimi çok garip sıkıldım ”dedi.

Bu yeni sıkıntı hakkında çok merak etmeye karar verdik. Rachel’da olduğu gibi, onu sıkılmış kısımdan ayırmaya davet ettim, böylece konuşabiliriz. Craig ve ben ikimiz de ihtiyacımız olanı bulmak için ayrı insanlar gibi ayrı parçalarla konuşmanın gücüne hayran kaldık.

İşin püf noktası, kendinize bir bölümden bir soru sorduğunuzda cevabı almak için dinlemelisiniz. Bu kısım hobileri ve ilgi alanlarıyla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Craig ve ben, eğlenceli zamanlarını, hayattan zevk aldıkları şeyleri ve boş zamanlarını nasıl geçirmek isteyebileceğini tartışarak geçirdik. Can sıkıntısından kurtulmak, yeni çıkarları keşfetme konusunda heyecanlı olduğu için hemen gerçekleşti. Tüm yaşadıklarından sonra, bu yeni yolla kendine bakmayı hak ettiğini hissetti.

Can sıkıntısı zor bir deneyim. Ancak o durumda sıkışıp kalmak gerekmez. Merak ve merhamet duruşu ile can sıkıntısının kökenini öğrenebiliriz. Can sıkıntısı bize daha fazla ilgiye ihtiyacımız olduğunu söylediğinde, yeni deneyimler denemek, kendimize uygun yenilik ve aşinalık dengesini bulana kadar kendimizi sabırla uygulamak için bir plan yapabiliriz. Eğer sıkılırsak, daha derin duygu ve ihtiyaçlara karşı koruduğumuz için, daha derin olan duygu ve ihtiyaçları keşfedebilir, onurlandırabilir ve nasıl güvenli ve sağlıklı yollarla ele alabileceğimizi düşünebiliriz. Bu şekilde en hayati ve en öz benliğimize yeniden bağlanırız.

Siz de ilişkinizi can sıkıntısına çevirebilirsiniz. Sıkılmış parçalarınızla konuşmayı denemek ister misiniz? İşte sormanız gereken bazı sorular:

 • Bu sıkıntı uzun süredir devam ediyor mu yoksa nispeten yeni bir deneyim mi?
 • İlk ne zaman dayanamayacak şekilde sıkıldığınızı hatırladınız mı?
 • Can sıkıntısı fiziksel olarak nasıl bir duygu ?
 • Can sıkıntısı deneyiminin en zor kısmı nedir: Fiziksel olarak nasıl hissediyor? Benlik saygısına saldırı? Kendini yargılama? Ondan kurtulma dürtüleri? Neden olduğu olumsuz düşünceler? Diğer?
 • Varsa, sıkılmış parçalarınızdaki dürtüler nelerdir?
 • Can sıkıntısı hissi her zaman orada mıdır yoksa gelir ve gider mi?
 • Hangi can sıkıntısını tetikler ve onu uzaklaştırır?
 • Can sıkıntısı sizin için neden bir sorun? Can sıkıntısının sizi nasıl etkilediği konusunda çok net olun.
 • Sıkılmış kısmınızın daha iyi hissetmek için neye ihtiyacı var?

https://herapsikoloji.com