Bazı ebeveynler, çocuk için duygusal bir sıkıntı olarak ortaya çıkan bir şey olup olmadığını merak ederek suçluluk duyuyorlar. Suçluluk yardımcı değil. Önemli olan çocuğunuzun hayatında fark yaratacak yardımı bulmak.

Zihinsel sağlık sorunları, çocuğunuz mücadele belirtileri gösterdiğinde kendinizin kör olduğunu hissedebilir. Çocuk Psikoloğu, bütün çocukların terapistleri aynı hizmetleri sunmaz ve hepsi aynı şekilde oluşturulmaz. Peki bir ebeveyn ya da aile, krizdeki bir çocuğun acısını hafifletmek için çocuk terapisi konusunda yardım bulma sürecine nasıl gidebilir?

Çocuğun terapisinden ne bekleneceği, ihtiyaç olup olmadığının belirlenmesi ve çocuğunuzun nasıl destekleneceği hakkında okumaya devam edin.

Çocuk Terapisti Ne Yapar?

Çocuklar yetişkinlerin düşünce tarzını düşünmezler. Beyinleri 25 yaşına kadar tamamen gelişmemiş. Ebeveynler bugün çocuklarının sebzelerini yediklerinden ve yeterince dinlendiklerinden emin olmaktan daha karmaşık sorunlarla karşı karşıya. Modern dünyada ebeveynlerin karşılaştığı sorunlar , başını çizen Bebek ve Çocuk Bakımı’nın yazarı Dr. Spock’a sahip olacaktı .

Bazen ebeveynler ek desteğe ihtiyaç duyarlar. Bir çocuğun davranışı veya duygusal sıkıntısı, günlük yaşamda o kadar rahatsız edici olabilir ki, profesyonel yardım getirme zamanı gelmiştir. Bir terapistin çocuğunuzun lobotomi olmak üzere olduğunu düşünmeye korkmadan ne yaptığını bilmek oldukça faydalıdır.

Bir çocuk terapisti, duygusal değişimleri ve gelişim evrelerinde ortaya çıkabilecek zorlukları ele almak için özel olarak eğitilmiştir. Çocuk terapistleri, çocuklara duygularını anlamalarını ve uygun ve sağlıklı bir şekilde aktarmalarını daha iyi anlama ve öğretme konusunda eğitilirler. Öğretme ve aktif dinleme yoluyla, danışmanlar çocukların zihinsel sağlıktaki engelleri aşmalarına yardımcı olur.

Bir terapistin sunabileceği en yararlı hizmetlerden biri, bir çocuğun sergilediği şey için kelime hazinesi sağlamaktır. Ebeveynlerin çoğu ruh sağlığı uzmanı değildir ve gerçekte, yaygın anksiyete bozukluğu gelişimi veya başka bir yaygın sorunun gelişimi ile ilgili belirtiler gösterebildiklerinde “sadece çocuk gibi” gibi davranışlar görebilirler. Ebeveynlik zor!

Çocuğa duygularını daha iyi anlaması ve düşüncelerini nasıl idare etme konusundaki özerkliği hayatlarını değiştirebilir. Farklı yaşlar için farklı yaklaşımlar ve çeşitli davranış sunumları vardır. Çocuk terapisi, geleneksel terapide beklenenden daha etkileşimli ve eğlencelidir.

Çocuk terapistleri genellikle etkileşim yoluyla davranış değişikliğine odaklanır ve küçük çocuklarla oynar. Dikkat, çeşitlilik gösterir ve bir oturumu ilginç ve bazen bir çocuk için fiziksel olarak aktif hale getirmek, duygularının küçük bedenlerinde nasıl tezahür ettiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. İyi bir terapist, ebeveynleri ve diğer bakıcıları, evlerinden ayrıldıktan sonra evlerine götürmek ve inşa etmek için stratejiler geliştirmek üzere aktif olarak içerecektir.

Ne Tür Çocuk Terapisi Var?

Farklı yaşlar için farklı terapi türleri ve farklı duygusal zorluklar vardır. Standart konuşma terapisi çocuklar için yetişkinler için olduğu kadar yararlı değildir.

Çocuklar için terapi, çocukların kendinden emin, düzeltilmiş ve tamamen yetenekli insanlar olarak ortaya çıkması için stratejiler geliştirmelerine olanak tanıyarak ileri bir harekete yardımcı olur.

İşte mevcut olan birçok yaklaşımdan bazıları ve çocuğunuza nasıl yardım edebilecekleri hakkında açıklamalar.