Çocuklar büyüdükçe, bireyselleşmeye veya kendi benzersiz kimlik duygusunu geliştirmeye başlarlar. Bu normal gelişim sürecinin bir parçası olarak, ebeveynlerinden ve bakıcılarından daha fazla alan ve gizlilik istemeye başlarlar.

Çoğu ebeveyn bu aşamadan geçmeyi hatırlar. Ama yine de, özellikle de internet söz konusu olduğunda, gencin artan gizlilik ihtiyacı hakkında biraz huzursuz, hatta korkmuş hissedebilirsiniz. Çocuğunuzu seviyorsunuz ve onları güvende tutmak istiyorsunuz ve internet kabadayıları, siber zorbalık ve diğer çevrimiçi tehlikelerle ilgili farkındalığınız var ise, hem onlara gizlilik sağlamanın hem de güvenliğini sağlamanın nasıl mümkün olduğunu merak etmenizi sağlayabilir. Çocuğunuza çevrimiçi gizliliğin bir ölçüsünü vermenin ancak yine de onları güvende tutmanın birkaç yolu vardır. Aşağıda bazı öneriler sunuyoruz.

 

İnternetten Gelen Tehditler

Çevrimiçi olarak herhangi bir zaman geçirdiyseniz, ortaya çıkabilecek çeşitli internet tehlikeleri hakkında muhtemelen birçok makale veya sosyal medya yayını ile karşılaştınız. Bu tehditlerin çoğu gerçektir, ancak gerçekçi bir zihin çerçevesi tutmayı unutmayın. Örneğin, bazı insanlar beyin yıkama veya çevrimiçi kültler ve dini gruplarla düşme yaşamışlardır, ancak bu yaygın bir durum değildir. Çocuğunuzun tacizle karşılaşması, cinsiyetler için baskı görmesi veya şifreleri istenmesi çok daha olasıdır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çocuğunuza Bireysel Psikoterapi pendik ayarlamanız en olası tehlikelere dikkat ederek çocuğunuzu tüm tehditlere karşı korumak için adımlar atmanız iyi bir fikirdir:

 • Siber zorbalık
 • Kedi avlamak veya sahte kimlik kullanan biri tarafından kandırılmak
 • Cinsel sömürü
 • Kredi kartı numaraları veya şifreler gibi saldırıya uğramış veya çalınmış bilgiler
 • Güvenliği ihlal edilmiş güvenlik ayarları veya virüsler
 • Oyunlarda ve diğer uygulamalarda otomatik ücretlendirme 
 • Şiddetli pornografi

Diğer tehditler belirli zamanlarda daha alakalı hale gelebilir. Örneğin, bölünmüş bir siyasi iklimde nefret söylemi ve ırkçı ideoloji artabilir. Değer oluşumu ve kimlik gelişimi sürecindeki gençler, bazen arkasındaki ırkçılığı veya nefreti tam olarak anlamadan zararlı mesajlara karşı daha yüksek duyarlılığa sahip olabilirler.

Bazı gençler belirli tehditlere karşı kırılganlığı artırmıştır. Yalnız çok fazla zaman geçiren veya akran gruplarında çok fazla çevrimdışı arkadaşı olmayan çocuklar, aktif çevrimdışı sosyal yaşamları olan çocuklardan daha fazla çevrimiçi olabilir.

Çevrimiçi arkadaşlar mutlaka kötü bir şey değildir. Bazı gençler kolayca arkadaş edemeyebilir veya başka nedenlerle mahallelerindeki veya okullarındaki akranlarından kaçınmayı seçemez. Bununla birlikte, Bireysel psikoterapi tuzla randevusu almak bu gençler için catfishing veya yırtıcılara karşı daha savunmasız olabilir, bu nedenle çevrimiçi güvenlik ipuçları ve potansiyel kırmızı bayraklar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Çocuğunuz çevrimiçi video oyunları oynarsa, cihazlarının güvenliği ihlal edilmiş olma riski daha yüksek olabilir. Kullandıkları yazılımı veya konsolu tanımanız ve önerilen güvenlik ayarlarının yapıldığından emin olmanız önemlidir

 

Çocuklarınızı Güvenli Tutmak

Farkındalık, çevrimiçi ortamda daha güvenli olmanın ilk ve tartışmasız en önemli adımıdır. Neye karşı olduğunuzu bilmiyorsanız kendinizi bir şeyden koruyamazsınız. İnternetin potansiyel tehlikeleri hakkında açık ve net bir iletişim ile başlayın.

Çocuğunuz gözlerini devirip “Biliyorum” diyebilir. Ve şansı vardır, biliyorlar. Araştırmalar, birçok gencin potansiyel çevrimiçi tehditlerden çok haberdar olduğunu ve kendilerini korumak için adımlar attığını gösteren kanıtlar buldu. Eğer ergen çocuğunuz bu şekilde tepki verirse, onların bilgisine göre oynayın. Şöyle bir şey söyle, “Eminim biliyorsun! Çevrimiçi olarak benden daha fazla zaman harcıyorsun. Hala öğreniyorum ve hepimizi ve cihazlarımızı güvende tutmak istiyorum. Ne hakkında bilmeliyim? Kendinizi çevrimiçi ortamda nasıl güvende tutuyorsunuz? ”

Ya da bir oyuna dönüştürün. Kimlerin en uzun tehdit listesiyle karşılaşabileceğini ve her birine karşı bir önlem alın. Bilginizi ve onların bilgilerini nasıl artırdığınız önemli değildir. Önemli olan, hem karşılaştığınız şeyin hem de ona karşı nasıl korunacağınızın farkında olmanızdır. Siber zorbalığın gerçekleştiğinin farkında olduklarından ve kurban olduktan sonra size gelirlerse onlara yardım etmek için elinizden geleni yapacağınızdan emin olun. Gençlerin size güvenmeleri halinde açılma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle koşulsuz desteğiniz olduğunu hatırlatın.

Çocuğunuz, özellikle akıllı telefonları için teknoloji kullanımı ile ilgili kurallara dayanabilir, ancak bazı sınırlar önemlidir. Bu sınırlar, teknoloji ve ev kurulumunuz hakkındaki kişisel hislerinize bağlı olarak değişebilir. Düşünebileceğiniz bazı kurallar:

 • Özellikle yatmadan önce yatak odası telefon kullanımının kısıtlanması. Yatak odalarını cihazsız hale getirmek, gençlerin uykusunun yanı sıra güvenliklerine de yarar sağlayabilir.
 • Bankacılık veya satın alma işlemleri için herkese açık WiFi ağlarını kullanmaktan kaçınmaya teşvik etmek.
 • Yüklü uygulamalarını ve yazılımlarını incelemek için çocuğunuzla periyodik check-in’ler oluşturma (mesajlarını okumadan, fotoğraflarına bakmadan veya diğer özel içerikleri gözden geçirmeden).
 • Onlara şüpheli e-postaları veya kimlik avı dolandırıcılıklarını tanımayı öğretmek.
 • Servis sağlayıcınız aracılığıyla veri ve mesajlaşmayı sınırlama. Araştırmalar, bunun rastgele telefon kontrollerinden daha etkili bir şekilde cinselliği önleyebileceğini düşündürmektedir.
 • Sosyal medyada herkese açık olarak yayınlayabilecekleri içerik türüne ilişkin yönergeler belirlemek veya yalnızca gerçekte tanıdıkları kişileri “arkadaş” ettiklerinden emin olmak.
 • Potansiyel tehditleri veya tacizi sessizce izlemek için bunları sosyal medyada takip etmek ve arkadaşlık kurmak.
 • Parolalarını mühürlü bir zarf içinde bırakmalarını sağlamak, böylece herhangi bir şey olursa cihazlarına erişebilirsiniz.

Kurallarınız büyük olasılıkla çocuğunuzun yaşına bağlı olarak da değişecektir. Instagram’ı kullanan 17 yaşındaki bir çocuk, aynı uygulamayı kullanan 12 yaşındaki bir çocuktan daha az ilgili olabilir, bu nedenle küçük çocuk için daha kısıtlayıcı limitler belirleyebilirsiniz.

Yaşlı gençler, internetin olası tehlikeleri hakkında daha fazla farkındalığa sahip olma eğilimindedir ve bilgileri gizli tutmak ve çevrimiçi güvenlik önlemlerini almak için uygulanabilir. Ayrıca, yaşamlarının diğer alanlarında sorumluluk gösteren gençlere daha kolay güvenebilirsiniz.

 

Neden Siber Gözetleme Sık Sık Geri Tepiyor?

İnternetin tehlikeleri ile ilgili endişeler, bazı ebeveynlerin gençlerin çevrimiçi kullanımlarını yoğun bir şekilde izlemelerine neden olabiliyor. Örneğin, evlatlarının seks yapmalarından korkan bir ebeveyn, telefonlarına gizlice bakmanın veya çevrimiçi geçmişlerine göz atmanın en güvenli olduğuna inanabilir. Bazı ebeveynler, gençlerinin metin alışverişlerini bilgi veya izinleri olmadan okuyabilirler.

Çocuklar, özellikle gençler, alana ihtiyaç duyar. Yetişkinler gelişimsel olarak uygun mahremiyeti reddettiklerinde, gençler bakıcılarını tamamen kapatarak tepki gösterebilirler. Bu davranışlar, genellikle iyi niyetlerle gerçekleştirilse de, bir ebeveynin gençleri ile olan ilişkisi için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuklar, özellikle gençler, alana ihtiyaç duyar. Yetişkinler gelişimsel olarak uygun mahremiyeti reddettiklerinde, gençler bakıcılarını tamamen kapatarak tepki gösterebilirler. Ayrıca gizliliklerini elde etmenin başka yollarını da bulabilirler.

Bunu şu şekilde düşünün: Birçok ebeveyn, gençleri dijital teknoloji hakkında bildiklerinden daha çok şey biliyormuş gibi hissediyor. Bu grup arasındaysanız, internet meraklısı gençlerin kısıtlamalarınızı aşma yeteneğinden şüphe ediyor musunuz? Dijital alanlarına girmek yerine, çocuğunuzu olası tehlikelerden haberdar ederek, yardıma ihtiyaç duyduklarında size gelmelerine güvenerek bir güven ve destek ortamı yaratın.

 

Güveni yeniden oluşturun

Daha önce bu gizlilikten yararlanmışlarsa gençler için gizliliğinizin çevrimiçi olmasına izin vermek için mücadele edebilirsiniz. Gizliliği tamamen reddetmek yararlı bir şey değildir, ancak güvenli olmayan şekilde çevrimiçi davranıyorlarsa, sonuç olarak kısıtlamalarınızı geçici olarak artırmanız gerekebilir. Örneğin, siz de oradayken telefonlarını kullanmalarına izin verebilirsiniz. Ayrıca, yatak odalarında dizüstü bilgisayar yerine bir aile bilgisayarında ödev yapmaları konusunda ısrar edebilirsiniz. Ancak, özellikle pişmanlık ve hatalarından öğrenme istekliliği gösterdiklerinde, güven kazanma fırsatına sahip olmaları da önemlidir. Ev çevresinde artan güvenilirlik ve sorumluluk da dahil olmak üzere iyileştirilmiş davranış modeli.

Eğer çocuğunuz sizi telefonlarında veya bilgisayarlarında gözetliyorken yakaladıysa, sizden çekilerek yanıt verebilirler. Rahat hissetmelerini istiyorsanız, güvenlerini tekrardan geri kazanmanız gerekebilir. Bu konularda Bireysel Danışmanlık alarak profesyonel bir bilgi elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir:

 • Gizlilik ihlallerini onaylayın.
 • Neden telefonlarına bakmanız gerektiğini düşündüğünüzü açıklayın (çocuğunuzu kendi davranışlarınız için suçlamadan).
 • Özür dileyin.
 • Ciddi veya yakın bir tehlikede olduklarına inanmıyorsanız, gözetlememeyi taahhüt edin.

Bir aile içerisinde güveni yeniden oluşturmak zaman alabilir ve bu her zaman tek başınıza yapabileceğiniz bir şey değildir. Bir aile terapisti,  güven ve sınırlarla mücadele ediyorsanız, çözümler bulmak için birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Teknolojiye her zamankinden daha bağımlı hale geliyoruz ve çocuklar muaf değil. Çocukların ve gençlerin anonim dijital dünyada dolaşmasına izin vermek, sadece kapıdan dışarı çıkmalarına izin vermek kadar sinirlilik ve korkuyu tetikleyebilir. Bu, büyümenin bir parçası olduğundan, gençlerinizin sınırlarını test edeceğini kabul edin. Ancak, güven sunduğunuzda, onlara saygıyla yaklaştığınızda ve sık sık, açık bir iletişim kurduğunuzda, çocukluk çizgileri boyunca tehlikeli olanlara değil, sağlıklı yollarla adım attıklarından emin olabilirsiniz.