Aslında baktığımızda ‘hayır’ demek, en temelde insanın hayat yaşam sınırlarını oluşturan bir olgunun başlangıcıdır. Hayır diyememek, yaşamımızın kendimiz için değil de bir başkası için yaşadığımız bir hayata dönüşmesini sağlayan bir başlangıç olur. Bazen “ben ona neden bunu yapamıyorum aslında şunu söyleyebilirdim bunu böyle yapabilirdim ama yapamadım neden bunu yapamıyorum” demek bizi zihinsel açıdan oldukça sorgulatan bir sürece itebilir.

İşte Bu Noktada Terapi Yolculuğu Karşımıza Çıkıyor

Biraz daha metaforlaştıracak olursak “hayır diyebilmek eylemine” varmak istediğimiz bir nokta, dönüşmek istediğimiz kişilik olarak bakabiliriz. “Hayır diyebilmek” nasıl gidildiğini bilmediğimiz, gidiş yolu bizi korkutan ama vardığımızda da bizi ‘olmak istediğimiz kişiye dönüştürecek’ varış noktasıdır. Ama gelin görün ki biz o yolu nasıl gideceğiz, nasıl ilerleyeceğiz, hangi sokaktan nereye geçeceğiz bilmiyoruz. Bu bazen bizi o kadar korkutuyor, o kadar endişelendiriyor ki yola çıkmaktan vazgeçiyoruz.

Bazen elimizde bir konum bilgisi var ama ona rağmen ‘acaba doğru yolu bulabilecek miyim? Ya yanlış yola girersem’ diye endişelenerek o yola çıkmaktan çekiniyoruz. Oysaki “hayır diyememek” yolunu bildiğimiz, her gün kafamızda düşünceler olduğu halde otomatik bir şekilde adımlarımızla bizi evimize götüren bildiğimiz bir adres gibidir çünkü bunu biliyoruz evimizin nerede olduğunu, nereden nasıl gidildiğini biliyoruz. Ezberimizde olan bir şey. Belki o bilmediğimiz yolu gittiğimizde daha mutlu olacağız, bunu bilmiyoruz. İşte tam bu noktada “hayır diyebilmeye giden yolun” başında bir terapist olarak bir psikolojik danışman olarak danışanlara eşlik etmek için bizler varız. “Evet, o yolda nasıl ilerlenir hangi yollardan geçilir bilmiyorsun ve bunun için korkuyorsun. Ben korkularına eşlik etmek için yanındayım ve sana bu yolda eşlik edeceğim. Ben bu yolda ve yaşamında sana eşlikçiyim ve her korktuğunda, her endişelendiğinde, senin korkularını anlamak ve korkularını sarabilmek için burada olacağım.” İşte terapi dediğimiz süreçte tam olarak böyle ilerliyor.

 

PSİKOLOJİK DANIŞMAN BETÜL MATUR