Hedefleri nasıl belirlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bu soruyu cevaplamakta sorun yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz! Çoğumuz, hedefleri nasıl belirlediğimizi düşünmek için fazla zaman harcamıyoruz. Aslında, çoğumuz hedef belirlemeyi bir beceri olarak bile düşünmüyoruz; bunun yerine, üzerinde çok fazla düşünmeden yaptığımız bir şey.

Bununla birlikte, hedef belirleme bir dizi spesifik beceri üzerinde çalışan bir uygulamadır – ve neyse ki, bu becerilerin öğretilmesi nispeten kolaydır.

Çoğu beceride olduğu gibi, hedef belirlemeyi erken öğretmeye başlamak en iyisidir. Ebeveynler, çocukları için belki de en iyi beceri geliştirme ve geliştirme kaynağı olsalar da, öğrencilerin müfredatında da bazı hedef belirleme materyalleri olması hayati öneme sahiptir. Okulda hedeflerin nasıl belirleneceğini öğrenmek ve akranlar ve öğretmenler tarafından modellenen hedef belirlemeyi görmek, çocuklarda etkili hedef belirlemeyi teşvik etmenin harika bir yoludur.

Hedef belirlemenin neden ilkokuldan üniversiteye kadar müfredata harika bir katkı olduğunu ve bunun nasıl en iyi şekilde dahil edilebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Eğitimde Hedef Belirlemeye Bir Bakış

Hedef belirleme, geleceği için hayali veya hayali olan herkese fayda sağlayabilecek hayati bir uygulamadır. Yaşamın büyük yolculuğuna yeni başlayan genç insanlar, hedef belirleme becerilerini geliştirmeye başlamak için özellikle elverişli bir zamandadır. Sadece bu beceriler yaşamları boyunca onlara hizmet etmeyecek, aynı zamanda onları inşa etmek geleceklerini kalıp haline getirmelerine yardımcı olacaktır.

Ebeveynler çocuklarında hedef belirlemeyi teşvik edebilir – ve kesinlikle yapmalı – ancak bu becerinin önemi okulumuzun müfredatına dahil edilmesini haklı kılar. Eğitim dünyası, çocukları hedef belirlemeye tanıtmak, etkili hedef belirleme için temelleri atmak ve kişisel olarak anlamlı hedeflere yönelik hedef belirleme ve çaba göstermeye başlamak için mükemmel bir yerdir.

Hedef Belirleme Gençlik İçin Neden Önemli?

Sadece hedef belirleme talimatlarını içeren bir müfredat çocuklara hedef belirleme tekniklerini ve tekniklerini öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda onlara erken kazanç sağlayacak ve kendilerine olan inançlarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarla çalışan herkes , erken yaşam gelişimi için kendine inanmanın ve özgüvenin önemini anlayacaktır .

Ayrıca, araştırma, hem çocukların hem de genel olarak okulların ve sistemlerin hedef belirleme etkinliğini desteklemektedir. Öğretmenler iyi hedef belirleme uygulamaları yaptığında, öğrenciler için yararları iki katlıdır:

 1. Öğrenciler etkili hedef belirleme modelini görür ve
 2. Okulun kendisinin öğrenmeyi kolaylaştırmada daha etkili olması muhtemeldir.

Çocuklar Hedef Belirlemeden Nasıl Yararlanır?

Kendilerine inanmalarına ve okulda başarılı olmaları için onları ayarlamalarına yardım etmenin yanı sıra, hedef belirleme aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şekilde çocuklara ve öğrencilere yarar sağlar:

 1. Öz imajı geliştirme
 2. Kişinin güçlü yönleriyle ilgili farkındalığı artırmak
 3. Zayıf yönleriyle ilgili farkındalığın arttırılması
 4. Başarı deneyimi sağlamak
 5. Etkili görselleştirmeyi kolaylaştırmak
 6. İlerideki yolu netleştirme
 7. Önceliklendirmeyi teşvik etmek
 8. Gerçekliği tanımlamak ve onu arzulu düşünceden ayırmak
 9. Kendisinin sorumluluğunu oluşturmak
 10. Karar vermenin iyileştirilmesi

Bunlar, akıllı hedef belirleme ve çabayla ilgilenen herkesin elde edebileceği, ancak birkaçının özellikle çocuklar için etkili olabileceği, hedef belirlemenin genel yararları; örneğin, hedef belirleme gençlik için yararları şunlardır:

 • Çoğu gençlerin ya aramaya ya da çivilemeye çalıştığı bir yön sağlar.
 • Çocukların kendileri için neyin önemli olduğunu netleştirmelerine ve buna odaklanmalarına yardımcı olur.
 • Daha iyi kendini tanıma, yönlendirme ve odaklanma yoluyla daha etkili karar vermeyi kolaylaştırır.
 • Çocukların kendi geleceklerini inşa etmede daha aktif bir rol almalarını sağlar.
 • Çocuklara umut edecek ve arzulanacak bir şeyler vererek güçlü bir motivasyon görevi görür.
 • Çocuklara, hedeflerine ulaştıklarında olumlu bir başarı deneyimi ve kişisel memnuniyet kazandırır.
 • Çocuklara yaşamlarında bir amaç duygusu bulmalarında yardımcı olur.

Hedef Belirlemenin Çocuklar ve Gençlerle Etkili Bir Şekilde Kullanılması: Araştırmaya Bir Bakış

Eğitim Dünyasına göre, başarılı bir hedef belirleme için öğrencilerinizle iletişim kurabileceğiniz altı anahtar sır vardır:

 1. Net ve ölçülebilir hedefler yazın.
 2. Her hedef için belirli bir eylem planı oluşturun.
 3. Hedeflerinizi günlük olarak okuyun ve kendinizi başardıklarını görün.
 4. Hedefinde olup olmadığınızı görmek için gelişiminizi düşünün.
 5. Gerekirse eylem planlarınızı gözden geçirin.
 6. Başarılarını kutla.

Bu konuyla ilgili araştırma, hedef belirleme müfredatının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için bazı ipuçları ve püf noktaları sunmaktadır:

 • Gerçekçi hedef belirlemeyi öğretmek için öğrencilerin hedeflerine üst ve alt sınırlar koyun (daha sonra her zaman kaldırılabilirler).
 • Hedef belirlemeyi düşük baskı ve yüksek katılımlı bir bağlamda öğretmek için oyunları kullanın.
 • Öğrencilere bireysel ilgi göstermek ve hedef zorluğunu değerlendirmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için birebir hedef belirleme konferansları düzenleyin.
 • Öğrencileri, sadece onları oluşturmaktan ve akıllarının etrafında dolaşmaya bırakmaktan ziyade hedeflerini yazmaya teşvik edin.
 • Öğrencilere nasıl çalıştığını göstermek için sınıftaki modelleri (öğretmenler ve / veya akranlar) yoğun şekilde kullanın.
 • Başarı olasılığını artırmak ve öğrencinin ilerlemesi hakkında geri bildirim sağlamak için etkili hedef belirleme stratejileri öğretin.
 • Hedef belirleme konusunda doğrudan eğitim sağlayın ve öz değerlendirme ile ilgili eğitimi de ekleyin.
 • Genel olarak etkili öğrenme stratejileri hakkında eğitim verin, çünkü öğrenciler hedef belirleme yeteneklerini geliştirmek için bu daha geniş becerilere ihtiyaç duyacaklardır.

En İyi Hedef Belirleme Öğrencilere Nasıl Öğretilir?

Öğrencilerinize hedef belirlemeyi öğretmenin en iyi yollarından bazı somut örnekler arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Ders planları, alıştırmalar, etkinlikler ve örnekler için okumaya devam edin.

Öğretmenler için 3 Ders Planı

Öğretmenlerin hedef belirlemeyi kendi müfredatlarına dahil etmelerine yardımcı olacak tonlarca ders planı vardır. En popüler ve yaygın olarak kullanılan ders planlarından üçü aşağıda özetlenmiştir.

1. Lise Dersinde Hedef Belirleme 1: Hedefleri Belirleme

Bu ders planı, öğrencileri altı bölümde hedef belirleme konusunda yönlendirecektir:

 1. Başlangıç
 2. Neden Hedefler?
 3. Bunu yapabilir miyim?
 4. Basamaklı Taş Hedefleri
 5. Sonuç
 6. Değerlendirme soruları

Ders planının üç hedefi:

 • Öğrenciler hedeflere sahip olmanın önemini belirleyecektir.
 • Öğrenciler gerçekçi ve gerçekçi olmayan hedeflerin olduğunu kabul edeceklerdir.
 • Öğrenciler hedefleri kısa vadeli, orta seviye ve uzun vadeli olarak tanımlayacaklardır.

Aile Danışmanlığı

Çocuk Psikolog

Tuzla Psikolog