Online terapiyle ilgili insanın ilk olarak şu konuda kafası karışık: “Online terapi Nedir?” ve sonra “Online terapi yapabiliyorsun. Bu nasıl işliyor?” diye sorarak şaşırıyorlar.

Online terapi, terapistlerin internet üzerinden danışmanlık ve destek verdikleri oldukça yeni bir sistem. Bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir terapiste ulaşabileceğiniz ve danışmanlık alabileceğiniz en sağlıklı ve pratik yöntem.

Neden Online terapi?

Şüpheye yer yok ki hepimizin hayatında zor zamanları olmuştur. İnsanlar her gün kararlarla, ilişkilerle, işle ve aile ile mücadele ederler. Bazı stresler küçüktür, bazıları büyüktür. Bazıları baş etme ve idare becerileri gerektirir. Diğerleri çaba ve keder gerektirir. Bazıları da daha fazla öz saygıyı ve sınırları şekillendiren güveni gerektirir. Ve, elbette, daima iletişim ve karşılıklı ilişki becerilerini gerektiren stresler vardır. Kendimizi bu stresler karşısında çaresiz hissetmiş ve stresin üstesinden gelemeceğimizi düşünmüş olabiliriz.   Bu durumlarda zorlandığınızda kolaylıkla üstesinden gelmeniz için yardımcı olacak bir yardım sürecidir.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Üç farklı şekilde online terapi yardımı alabilirsiniz. Anlık İleti ile Danışma, Telefon ile Görüşme ve Görüntülü görüşme. Danışma biçiminize karar verdikten sonra  sitedeki iletişim numarasına    (0505 996 44 44) mesaj atarak süreç hakkında bilgilendirme ve randevu alabilirsiniz.

Online Terapi’nin Avantajları

* Online terapi kırsal ya da uzak yerlerde yaşayan insanların ruh sağlığı bilgisine ulaşımını sağlar.               * Online terapi engelli ya da evden çıkamayan bireylere kolay ulaşım sağlar.                                                    * Online terapi genellikle epeyce makul ve kolaydır.                                                                                               * İnternet ruh sağlığı bilgisine ulaşımı kolaylaştırır. İnsanlar sağlık ile ilgili konularda arkadaşları ve aileleriyle konuşmakta rahat hissedebilirler, fakat ruh sağlığına dair endişelerini paylaşmada aynı şeyi hissetmeyebilirler.                                                                                                                                                            * İnternet ortamında gerçekleşen terapi insanların psikolojik sağlıkla alakalı daha çok şey öğrenmesine yardım eden önemli bir araç olabilir.

Online Terapi’nin Dezavantajları

* Gizlilik, mahremiyet ve güven telkin etmeyen teknoloji ile ilgili kaygılar.                                                                                                                                         * Terapistler kriz durumlarına yanıt veremez.                                                                                                        

* Online terapi ciddi psikiyatrik rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.                                                      

 * İnternet ortamında gerçekleşen psikoterapi karmaşık ya da detaylı problemlere sahip insanlar için uygun değildir.                                                             * Sunulan yardımın kapsamı sınırlı olabilir.                                                                                                     

  * Birçok durumda, online terapistler yüz ifadelerini, sesli işaretleri ya da beden dilini anlayamaz.