Pendik Çift ve Aile Terapisi

Aile Terapisi
Çift ve Aile Terapisti İstanbul psikolog Randevu için sayfayı aşağı doğru kaydırabilirsiniz.

Aile terapisi, aile enstitüsündeki problemlerle ilgilenmesi ve doğrudan aile üyeleriyle çalışması bakımından bireysel yaklaşımlardan farklıdır. Aile terapisi genellikle, tüm aile üyelerinin bir şekilde sorunlara karıştığını ve aile üyelerinin sorunun devam etmesinde veya çözümlenmesinde önemli roller oynadığını varsayar. Bu tür terapi bazen tüm aile üyelerinin katılımı, bazen bazı aile üyeleriyle ve bazen de aile sistemindeki tek bir kişi ile gerçekleştirilir.

Bir aile kurmak için bir araya gelen çiftler mutlu olmak için hayatlarını birleştirmeye karar verirler. Çiftlerin yeni oluşan yaşama dair beklentileri, hayalleri ve planları vardır. Bazen kısmi olarak konuşulan bazen de hiç üzerinde durulmayan bu konular yeni evli çift için sorunların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Farklı ailede, kültürde yetişmiş farklı kişilik özelliklerine farklı bakış açısına sahip kişiler için ortak bir yaşamı sürdürmek ve birbirlerinin isteklerini yerine getirmek kolay değildir. İyi niyetle kurulan evlilik kurumunda zamanla sorunlar, kavgalar ve çatışmalar çıkabilir. Çatışmaların temelinde çoğu zaman kimlik yada bağlanma konularının yer aldığı görülmektedir.

Evliliklerde çatışma her zaman olumsuz olarak değerlendirilmemelidir. Etkin bir şekilde çözülebilen çatışmalar yeni ve daha güçlü ilişkilerin gelişmesine fırsat da sağlayabilir. Öte yandan uzun süre çözülemeyen konular ve aşılamayan çatışmalar zamanla bir sorun yumağına dönüşüp her iki taraf içinde içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Tüm bunların üstüne evliliği kurtarmak ya da sorunları örtbas etmek için çiftler çocuk sahibi olup çekirdek bir aile olmayı seçebilirler. Bu durum da çoğu zaman sorunların kar topu gibi büyümesine sebep olabilir.

İlişkilerde yaşanan sorunlarda çözüm bulmak ve çiftler arasındaki döngüyü kırmak mümkündür. Yeter ki çiftler profesyonel bir destek almak için hem fikir olsunlar. Pendik çift terapisinde seanslar sadece çiftlerin katılımı ile yapılırken aile terapisinde tüm aile bireyleri yani çocuklarda ebeveynleri ile seansa katılabilir. Aile terapilerinde ailedeki her bireyin sistemin bir parçası olduğu ve süreci etkilediği kabul edilir. Çiftler çoğu zaman ilişkiyi ve evliliği etkileyen sorunların çözülemez olduğunu ancak karşı taraf değişirse sorunların çözüleceğini düşünür. Çift yada aile terapisti bu bakış açısından kişileri çıkarak onlara birbirini anlayabilme ve kendini ifade etme, çatışma çözme ve yeniden sağlıklı mutlu bir ilişki kurma konusunda destek olur. Çiftler terapi sürecinden geçtikçe aslında çözülemez görülen bir çok sorunun üstesinden gelinebileceğini görüp yeni öğrendikleri iletişim şeklini yaşamlarında kullanmaya devam ederler.

Pendik-Kadıköy Çift ve Aile terapisinde çalışılan konular:

 • Uyum Problemleri
Uyum problemleri hayatın her alanında negatif etkilerini hissedebileceğiniz en önemli problemler arasındadır. 
 • İletişim Problemleri
İletişim problemlerinin doğru yöntemler ile çözüme kavuşturulması iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizi pozitif anlamda etkiler.
 • Kültürel Farklılıklar
Kültürel farklılıklar çoğu zaman sizler de psikolojik problemlere yol açabilir. Bu tür durumlarda profesyonel destek almayı deneyebilirsiniz. 
 • Şiddet
Çiftler arasındaki şiddet hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Bunun için doğru yöntemlerin uygulanması son derece önemlidir.
 • Kıskançlık
Kıskançlık yüzünden tehlikeye giren ilişkiler üzerinde gerekli çalışmaların yapılması ve kıskançlığa sebep olan sorunların bulunması gerekir.
 • Aldatma/Aldatılma Problemleri
Aldatma ve aldatılma gibi problemler çiftlerin en sık yaşadığı sorunlardandır. Bu sorunlar Hera Psikoloji çift ve aile terapisi kapsamında ortadan kaldırılır.
 • Boşanma
Boşanma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız Hera Psikoloji ekibinden profesyonel destek almayı deneyebilirsiniz. 
 • Güven Problemi
İlişkilerin en sık rastlanan problemleri arasında güven sorunlarının ortadan kaldırılması daha sağlıklı ilişkiler için önemlidir.
 • Duygusal İstismar ve İhmal
Duygusal istismar ve ihmal gibi problemlerin ilişkilerde asla yer almaması ve buna yol açan sorunların bulunması gerekir.
 • Geniş Aile Sorunları
Geniş aile problemleri yaşıyorsanız ailenizle ilgili olan problemleri çözüme kavuşturabilmek için çift ve aile terapilerini tercih edebilirsiniz. 
 • Cinsel Uyum Problemi
Sağlıklı bir ilişki için gerekli olan cinsel uyumluluk sorunları çift ve aile terapileri sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir.
 • İlişkide Travmaların Etkisi
İlişkilerde travmanın etkisiyle negatif olaylar yaşayabilmeniz mümkündür. Bunun için Hera Psikoloji’den profesyonel destek almayı deneyebilirsiniz. 
 • Kronik Hastalığı olan Aile Bireyleri Olan Aileler
Kronik hastalığı olan aile bireylerinin profesyonel destek almaları gerekebilir. Böylelikle problemler en doğru yöntemlerle çözüme kavuşturulur.
 • Evdeki sorumluluk ve görevler
Ev içerisindeki sorumluluk ve görevlerin doğru şekilde üstlenilmesi gerekir. Ev içerisinde huzurlu ve sağlıklı bir yaşantı sağlayabilmek için bu detay atlanmamalıdır.
 • Çocuk sahibi olma
Çocuk sahibi olabilmeyle ilgili problemler yaşıyorsanız vakit kaybetmeden Kadıköy psikolog ve Ataşehir Psikolog hizmetlerine göz atabilirsiniz. 
 • Çocuk yetiştirme ile ilgili konular
Çocuk yetiştirmek son derece ciddi ve önemli bir konudur. Çocukların geleceği için bu tür konularda gerektiği zaman profesyonel destek alınması gerekir.
 • Boşanma Öncesi Sorunlar
Boşanma öncesi sorunların ortadan kaldırılması sağlıklı bir boşanma sürecinin yaşanabilmesi ve gelecek için önemlidir.

Pendik - Tuzla - Kartal-Maltepe-Kadıköy-Ataşehir Aile Terapisi

Aile ve çift terapisi hizmetimiz yalnızca Pendik’te değil, Tuzla, Kartal, Tuzla, Maltepe; kadıköy ve Ataşehir bölgeleri için de geçerlidir. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.