Psikolog

5/5

Hakkında

Psikolog Nihal Sönmez 2017 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji bölümünden Onur derecesi ile mezun olmuştur. Lisans eğitimi boyunca aynı zamanda pedagojik formasyon eğitimini tamamlamakla beraber çeşitli eğitim ve sağlık kurumlarında gönüllü olarak gözlemci psikolog statüsünde çalışmıştır. Mezuniyet sonrasında ana okulları ve özel eğitim merkezlerinde psikolog olarak çalışmıştır ve görevi sırasında ebeveynlere yönelik çeşitli seminer ve eğitim faaliyetleri düzenlemiştir. Halen anaokulları ve özel eğitim merkezlerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Gönüllü projelerde çalışmaya devam etmektedir, gonullupsikolog.org ve cocugumneden.com sitelerinde ebeveynlere farkındalık kazandırmaya yönelik blog yazıları yazmaktadır.

Temel uzmanlık alanı Çocuk ve ergen psikolojisi ve ebeveyn danışmanlığı üzerinedir. Çocuklarla olan çalışmalarında Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı terapi ve EMDR yaklaşımlarını kullanmaktadır. Türk Psikologlar Derneği ve Oyun Terapileri Enstitüsü’ne üyedir.

Çalışma Alanları

Çocuklarda Yeme Problemleri, Özgül Fobi, Sosyal Fobi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Obsesif Kompülsif Bozukluk, Öfke Problemleri, Tırnak Yeme, Enkoprezis (Kaka Tutma), Enürezis (Alt Islatma), Çocukluk Çağı Mastürbasyonu, Çocukluk Çağı Depresyonu, Çocuklarda Kaygı Bozuklukları, Çocuklarda Sınır Problemleri, Uyku Problemleri, Öfke Problemleri, Özgüven Sorunları, Ayrılık Kaygısı, Kardeş Kıskançlığı, Okul Uyum Problemleri, Sınav Kaygısı, Akran Zorbalığı, Ekran Bağımlılığı, Aile İçi iletişim Sorunları, Ebeveyn Danışmanlığı.

EĞİTİMLER

 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi , Klinik Psk. Mehmet Teber
 • EMDR I. Düzey, Emre Konuk/Davranış Bilimleri Enstitüsü
 • Çocuk ve Ergenlerde EMDR 1. Düzey, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar
 • Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi, Doç. Dr. Vahdet Görmez
 • Öykülerle Terapi, Klinik Psk. Mehmet Teber
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Yrd. Doç. Dr. Nevin Dölek
 • Çocuk ve Gençlerde Cinsel Kimlik ve Eşcinsellik, Klinik Psk. Mehmet Teber
 • 9-12 yaş Sağlıklı Cinsellik Gelişim Eğitici Eğitimi, Dr. Gail Dines, Nilüfer Devecigil, Özge Çivci
 • Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği WISC-IV, Türk Psikologlar Derneği
 • Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği
 • Çocuk Testleri Eğitimi (Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Frostig Görsel Algı Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Kelime Söyleyiş Testi, Catell 2A-3A Zeka Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi, Okula Hazıroluşluk Testi,Porteus Labirent Testi, CAT, Bender Gestalt Görsel Algı,Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Envanteri,Burdon Dikkat Testi,Çocuklar için DEHB Ölçeği,Gessel Gelişim Figürleri Testi, Çocuklar için Anksiyete Ölçeği, Sınav Kaygısı Ölçeği, Beier Cümle Tamamlama Testi)

 

İş Deneyimi

 Ordu Medical Park Hastanesi

 Özel Eser Anaokulu

 Akademik Yöntem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

 Özel Yeni Dünyalar Dil Konuşma, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

 Ümraniye Mimoza Danışmanlık Merkezi

 Melis Kan Danışmanlık Merkezi –Gebze

 Hera Psikoterapi Enstitüsü-Halen

 Özel Mavera Anaokulu- Halen

Blog Yazıları

https://cocugumneden.com/blog/cocuklar-neden-masturbasyon-yapar-

https://gonullupsikolog.org/blog/cocuk-ve-oyun

https://gonullupsikolog.org/blog/sanat-terapisinin-kaygi-duzeyine-etkisi