Akran zorbalığı küçük yaşlarda en çok karşı karşıya kalınan sorunlardan birisidir. Bu soruna çözüm ise mevcuttur. Okul çağındaki çocuklarda veya küçük çocuklarda akranları tarafından zorbalık ve birtakım sert davranışlar sık sık görülebilir. O çağda yaşanan sorunların önüne geçmek için ise bir takım önlemler alınabilir.

Her insan küçüklük yaşlarında zorbalığa uğramış olabilir. Zorba kişi, akranı hakkında bulmuş olduğu bir özelliğin detayına inerek kişiyi zorlar ve dalga geçer. Çocuk bu durum karşısında kalabalıktan, sosyallikten uzak bir ortama sığınma eğilimine girer. Çocuğunuzu bu sorundan korumanın ise belirli bir yolu elbette vardır. Siz de akran zorbalığı ile etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Akran Zorbalığı Nedir?

Zorbalık, kişinin zayıf noktalarının yüzüne çarpılarak sert bir üslup ile rahatsız edilmesidir. Bu zorbalık akranları tarafından çocuğa yapılır. Genellikle okulda gerçekleşen bu durum uzun vadeli bir hal aldığında çocuk için çok büyük sorunlar teşkil eder.

Çocuk artık okula gitmek istemez ve arkadaşlarından uzak kalarak sosyal hayattan uzaklaşır. Akranları tarafından yapılan bu zorbalık ile başa çıkmak için bazı önlemler alınabilirken akranlara karşı bazı uyarılar da aile tarafından yapılabilir. Bu zorbalık ile başa çıkmak için siz de  harekete geçebilir ve çocuğunuzun hayatına yardım eli uzatabilirsiniz.

Akran Zorbalığı Örnekleri

Zorbalık, sosyal ortam içerisinde tekrar tekrar zarar veren ve yalnızca psikolojik değil fiziksel zarara da yol açan bir saldırı biçimidir. Bu sorun ile karşılaşan çocuğa destek olmak öncelikle aileye düşer. Ailenin desteği sıkışıp kalan ve uzun vadeli zorbalığa uğrayan çocuk için rahatlatıcı görev görür.

Aynı zamanda bu durum yaşanmasın diye zorbalık gösteren kişiler için farkındalık yaratmak gerekir. Oluşan farkındalık empati kurmaya yönlendirecek ve sorun, çözüme kavuşabilecektir.

Örnek olarak okul ortamında çocuğun görünümü ile ilgili yapılan bir saldırıyı verebiliriz. Çocuğun fazla veya az kilosu akranları tarafından kullanılmak için bir fırsat niteliği taşır. Aynı zamanda herhangi bir oyun veya etkinlik içerisinde yaşanan galibiyet de bu zorbalığa konu olabilir.

Genellikle zorbalık çocuğun fiziksel özellikleri ile ilgili yapılır. Bu sorun sebebiyle daha çok küçük yaşlarda fiziksel özellik ayrımı kendisini böylece göstermiş olur. Akran zorbalığı örnekleri yalnızca fiziksel veya sözel olarak değil aynı zaman içerisinde, siber, cinsel ve eşya zorbalığı olarak da kendisini gösterir.

Akran Zorbalığı Nasıl Önlenir?

Akran zorbalığı, çocuk için adeta bir kabustur. Üstelik ilerleyen yaşlarda yetişkinlik döneminde bile eskiden yaşanan zorbalık durumunun etkisi devam edebilir. Kişi etkilenir ve bu zorbalık olaylarını yaşamı boyunca unutmaz.

Kendisinin zorbalığa uğradığı yönden zayıf gören kişi bu durumu kimi zaman anlatamayacak kadar özgüven eksikliği yaşayabilir. Özgüven eksikliği yaşayan kişi zorbalığa uğradığı özelliği ile barışık olmaz ve kendisini kusurlu görür.

Bu sebeple aile bu zorbalığı fark ettiğinde öncelikle çocuğu ile bu durumu konuşmalı ve açıklayıcı bir anlatım gerçekleştirmelidir. Bu konuşma ile kişinin zorbalığa uğradığı özelliğinin kötü olmadığını ve öz güveni eksilmeden kimseye karşı çaresiz duruma düşmemesi gerektiğini aktarır. Zorbalık esnasında kişi güven duyduğu bir yetişkine, durumu hemen aktarmalı ve yardım almalıdır. Böylece bu zorbalık durdurabilir.

Yaşanılan zorbalığa karşı güçlü bir duruş sergileyin ve olayları not ederek kanıt oluşturun. Durumu bir yakınınıza bildirerek güç alın. Zorba ile irtibat kurmamak onun yaptıklarına karşın bir koruma olacaktır. Akran zorbalığına uğrayan kişi bu tarz durumlar karşısında ne yapması gerektiği ile ilgili bir plan oluşturmalıdır.