Çağımızın en büyük sorunlarından birini insanların birbirlerine tahammül edememesi oluşturuyor. Bu konuyla toplumumuzun her kesiminde karşılaşmak mümkün oluyor. Basit diyebileceğimiz bir sebeple insanlar bir anda birbirleriyle kavga etmeye başlayabiliyor. Bu durum kişilerin stres yönetimini yapamadığı anlamına geliyor.

Hemen sinirlenmek ve karşıdaki insana saldırmak bir bağnazlığı, çağ dışılığı ve ilkelliği ifade ediyor. Kişilerin birbirlerine olan bu saygısız tutumu, çocuk ve genç fark etmeksizin devam ediyor. Bu sorunu çözmeye yönelik atılması gereken adımların olduğu bir gerçeği ifade ederken, bazı kişilerin bu sorunu çözmek için bir tavırda bulunmaması ise daha acı bir sonucu ortaya koyuyor.

Stres Yönetiminde Öncelik Sırası

İnsanlar her türlü sebepten dolayı stres altında olabiliyor.

Bu sebepleri;

  • Bütçe yetersizliği,
  • Ailevi sorunlar,
  • İşsizlik,
  • Okul yaşamı ilgili sorunlar,
  • Sosyal çevredeki uyum sorunu,
  • Arkadaşlık ilişkileri,
  • Kariyer oluşturuyor.

Bu sorunları çözmek isteyip çözemeyen kişiler stres yönetimi konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu durum kişilerin kendilerine ve çevrelerindeki insanlara, hayvanlara ve hatta cisimlere dahi zarar vermelerini sağlıyor. Yaşamış oldukları ve kendilerini zorlayan her konuda etraflarına bu durumu asabiyet şeklinde belli edebiliyor.

Stres Yaşamanıza Etki Eden Faktörler

İnsanların duygu ve düşünceleri kendilerine özeldir. Bir kişiyi üzmeyecek ve incitmeyecek olan bir olay diğer bir kişiyi üzerek incitebilir. Bu durum kişilerin hassasiyet yani psikolojisindeki duygu durum bozukluğundan kaynaklanır. Özellikle bu yaklaşım şekli stres ortamında daha yoğun ortaya çıkan bir durumdur. Kişisel anlamda yaşanan her duygudaki yoğunluk kişiyi stres sahibi bireyler haline getirir. Bu durumlardan kurtulmanın ilk yöntemi sizi strese sokan durum, obje, kişi veya nesneyi bulmak olmalıdır. Psikoterapi hizmetleri bu anlamda kişileri rahatlatan şekilde içerikler ve anlatımlar sunarak kişiyi rahatlatma eğilimi taşır. Bu eğilimlerde ise konunun üstünü kapatma veya erteleme eğilimi değil, stres yaşatan konunun üzerine gitme bulunur.

Sizi En Çok Etkileyen Stres Eğilimi Nedir?

Hayatımız içinde stres yaşadığımız birçok an bulunur. Stresli geçirdiğimiz anlarda neler yaptığımızı, bu anlarla nasıl başa çıktığımızı düşünmek stres yönetimimizi yapma açısından bizlere yarar sağlar. Daha önce şöyle bir durumla başa çıkmıştım diyebilmek, stres yönetimine dair bir adım atmış olmaktır. Bu noktadan yola çıkıldığında kişiyi stres olmaya iten sebebin ne olduğu irdelenmelidir. Bu irdeleme işlemini kendi kendinize yapamadığınız zamanlarda ve bu konunun sizi aşmaya başlaması durumlarında terapi edinmek en doğru ve mantıklı davranışı ifade ediyor. Kaliteli bir psikolojik danışmanlık merkezi stres ve stresle başa çıkma alanında çok daha profesyonelce davranmanıza vesile olabilecektir.

Stres Yönetimine Karşı Çıkmanın Sonuçları

Toplumların stresten ve stres sebebiyle negatife doğru yol almasından kişiyi strese sokan olayın irdelenmesiyle kolaylıkla kurtulmak mümkün olacaktır. Ancak kişiyi strese sokan durumun gizlenmesi, ertelenmesi ve görmezden gelinmesi toplumun bu gününü ve bundan sonraki günlerini etkileyecektir.